Rollback genellikle online oyunlarda geçen ve hepimizin güncel hayattan bildiği bir nevi backup restore kelimelerine eş değer bir kelimedir. Kısaca anlamına geri alma diyebiliriz.
Online oyunlarda rollback gerektiren durumlarda serverin en son alınan yedeğine geri dönüş yapılabilir. sunucu makinalarda arıza, server hack, bilinmeyen sebepler gibi serveri geri alma durumunda daha önce alınan server backupları geri restore edilir.. Restore işlemlerinin en az kayıpla atlatılabilmesi için sürekli güncel yedek tutmakta yarar vardır.
Örnek vermek gerekirse bugün 6 Ağustos. Üzerinizde +8 itemler 250b gold paranız var. Diyelim sw rollback yapıldı ve 5 Ağustos tarihine geri döndü.. Bu dönüş sırasında üstünüzdeki itemler 5 Ağustostaki haline geri döner. Yedekten sonra + bastınız ve tuttu ama rollback oldu. O artı gider tekrar basmanız gerekir.Aldığınız itemler geri gider ama neyle aldıysanız silk, gold onlarda geri gelir. Bir kaybınız olmaz sadece tekrar almanız gerekir.

Bir başka örnekle daha açıklamaya çalışayım. Diyelim Çarşamba günü arabanızın rengi beyazdı ve cebinizde 1 milyar para var. Perşembe günü tamirciye gittiniz ve arabanın rengini kırmızı yaptırdınız 600 milyonuda boyacıya verdiniz. Cebinizde 400 milyon kaldı. Cuma gününü böyle geçirdiniz Cumartesi günü size dedilerki Çarşamba gününe rollback yapacağız.
Bu durumda arabanızın rengi yine beyaz, cebinizdeki para yine 1 milyar olur. Çünkü yedek alındığındaki durumunuz budur. Bir taraftan yaptırdığınız işi kaybedersiniz ama o işi yaparken harcadığınız şey geri gelir. Kısaca bir zamarınız olmaz. Sadece perşembe günü yaşadığınız olaylar hikaye olur.